Żużel

Marcin Kołata dziesištym juniorem Europy
26.07.2004

Redakcja

Od piątku do niedzieli na sześciu torach w Bydgoszczy, Toruniu, Ślesinie i Żołędowie odbywały się VI Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. W zawodach startowało pięciu zawodników Wirażu Ostrów. Najlepiej spisał się 14-letni Marcin Kołata,który zajął 10 miejsce w finale Mistrzostw Europy Juniorów.
Pierwszy dzień Mistrzostw Europy dla speedrowerowców Wirażu Ostrów był udany. Całej piątce udało się przebrnąć przez sito kwalifikacji i w komplecie awansowali do sobotnich ćwierćfinałów.
Niemalże każdy z podopiecznych Andrzeja Latuska, startował na innym torze. W sumie w Bydgoszczy ME rozgrywano na trzech obiektach, ponadto zawodnicy rywalizowali w Toruniu, Ślesinie i Żołędowie.
Na torze w Bydgoszczy-Przylesie o awans dalej walczył Piotr Jamroszczyk. Junior Wirażu w kwalifikacji zajął 11 miejsce z dorobkiem 11 "oczek". Dobrze wychodził on spod taśmy, jednak pozycje wywalczone na starcie, tracił na dystansie. Do awansu zabrakło 2 punktów, przez co musiał rywalizować w repasażu, który odbywał się na toruńskim torze. Tam ostrowianin znalazł się w czołowej ósemce (6 miejsce z dorobkiem 14 "oczek") i przeszedł dalej.
Dwaj kolejni juniorzy walczyli w Maksymilianowie. 14-letni Marcin Kołata spisał się bardzo dobrze i z dorobkiem 13 punktów zajął 6 miejsce, awansując bezpośrednio dalej do ćwierćfinałów. W tej samej kwalifikacji walczył Damian Wojczyński, który uplasował się na dziesiątej pozycji i musiał szukać swej szansy w repasażu. Tam spisał się już wyśmienicie, wygrywając zawody z 19 punktami.
Tak więc, trzech juniorów Wirażu było już w dalszej rywalizacji w Mistrzostwach Europy.
Seniorzy ostrowskiej ekipy rywalizowali ze zmiennym szczęściem. Obaj jednak awansowali dalej. Adam Leśnierowski, który startował w silnie obsadzonej kwalifikacji na torze w Bydgoszczyp-Przylesie, zgromadził 13 punktów i przystąpił do biegu dodatkowego o miejsca 7-10. Ostrowianin dojechał do mety na drugiej pozycji i ostatecznie plasując się na 8 miejscu, wszedł do sobotniego ćwierćfinału.
Maciej Karasiński musiał z kolei walczyć w repasażu, gdyż w pierwszej kwalifikacji zabrakło mu trochę szczęścia. Zgromadził 12 "oczek" i uplasował się dopiero na 12 miejscu. Kilka godzin później było już znacznie lepiej. Z 17 punktami w repasażu zajął drugą pozycję i zapewnił sobie pewny awans. Pierwszy dzień bydgoskiego czempionatu Starego Kontynentu, ostrowianie mogli więc uznać za w pełni udany. W sobotę pierwsi do boju przystąpili juniorzy Wirażu Ostrów, którzy rywalizowali w ćwierćfinale. Ostrowskim jedynakiem w eliminacji w Ślesinie był Damian Wojczyński, któremu do awansu zabrakło jednego "oczka". O tej samej porze w Toruniu rywalizowała dwójka juniorów Wirażu - Piotr Jamroszczyk i Marcin Kołata. Ten pierwszy szybko stracił szanse na awans i ostatecznie uplasował się na końcu stawki. Świetnie natomiast spisał się młodziutki Kołata, który po 3 seriach z 11 punktami był samodzielnym liderem. W ostatnich dwóch startach ostrowianin zdobył 3 punkty i z dorobkiem 14 "oczek" pewnie awansował do grona półfinalistów Mistrzostw Europy Juniorów.
Niemalże w samo sobotnie południe, kiedy żar lał się z nieba nad Bydgoszczą, w szranki przystąpili seniorzy Wirażu Ostrów. Maciej Karasiński walczył o awans na torze Bydgoszcz-Przylesie, natomiast Adam Leśnierowski o przepustki do półfinału rywalizował na położonym nieopodal obiekcie Bydgoszcz-Szybowniki.
Maciej Karasiński w silnie obsadzonej eliminacji spisał się na medal. Zdobył 14 punktów i zajął 6 miejsce, awansując do półfinału. Warto podkreślić, że ostrowianin miał za rywali takie znakomitości polskiego speedrowera, jak Damian Woźny czy Robert Bedra. W pokonanym zaś polu Karasiński pozostawił Anglika Shawna Woodhousa, który uchodził za jednego z tych, którzy mogą pokrzyżować plany Polakom. Okazało się, że Brytyjczyk odpadł już w ćwierćfinale.
Do półfinału awansował także drugi z seniorów Wirażu Ostrów Adam Leśnierowski, który w ćwierćfinale zdobył 14 punktów.
W sobotę odbyły się także Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów i Seniorów. W tej pierwszej rywalizacji odbył się mecz pomiędzy Polską a Anglią. Biało-czerwoni zwyciężyli 96:78. O wiele bardziej zacięta była walka w seniorach. Po 24 wyścigach Polacy i Anglicy mieli po równo punktów. Dopiero ostatni wyścig wygrany przez Karola Szymańskiego dał Polsce złoty medal ME. Przed dwoma laty biało-czerwoni 1 punktem przegrali z Anglią. Teraz role się odwróciły. Brązowy medal zdobyła Walia, która wyprzedziła Holandię i Irlandię.
W niedzielę rozegrano półfinały i finały. Wśród juniorów znakomicie spisał się Marcin Kołata, który w półfinale wywalczył 14 punktów, dające pewny awans do grona najlepszych 16 juniorów Starego Kontynentu. W finale zdobył 10 "oczek" i zajął 10 miejsce. Warto dodać, że był to najmłodszy uczestnik zarówno półfinału jak i finału, co tym bardziej świadczy o sukcesie 14-letniego ostrowianina.
Gorzej poszło seniorom, którzy nie awansowali do finału. Maciej Karasiński zdobył 9 punktów i zajął w półfinale 12 miejsce, a Adam Leśnierowski z 10 punktami był 13. Sam awans do półfinału dla obu zawodników Wirażu Ostrów był już sukcesem. Mistrzem Europy Seniorów został Damian Zaręba, a wśród juniorów najlepszym okazał się Remigiusz Burchardt. Polacy obsadzili oba podium w komplecie, zarówno wśród seniorów, jak i juniorów.

źródło: Maciej Kmiecik