MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel

Klub Motorowy na kolanach - czyli po walnym zebraniu
13.11.2009

Wojciech Tarchalski

Na czwartkowym Walnym Zebraniu Członków KM Ostrów zapadło kilka kluczowych decyzji dla jego dalszej działalności. Jedną z nich było nieudzielenie absolutorium zarządowi. Niepowołano także nowego zarządu, co zaowocowało podjęciem decyzji o złożeniu wniosku do sądu o wyznaczenie kuratora. Do czasu ustanowienia kuratora koordynatorem został wybrany były kierownik klubu – Paweł Stangret.

W spotkaniu uczestniczyło 16 z 23 członków klubu, a rozpoczęło się ono od odczytania sprawozdania z działalności Zarządu za okres od 23 listopada 2006 roku do 12 listopada 2009 roku, przesłanego przez byłego dyrektora i pełniącego obowiązki prezesa Janusza Stefańskiego. Mowa w nim była między innymi o stratach jakie przyniosły klubowi nieudane imprezy – przekładany Łańcuch Herbowy w 2008 roku, mecz ligowy z Lotosem Gdańsk oraz odwołany mecz ze Startem Gniezno. Na przeciwległym biegunie znalazł się Finał IMŚJ z roku 2007, który przyniósł zysk w wysokości 454 tys. zł.

Burzę wywołało jednak przedstawione przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stanisława Kupczyka sprawozdanie z jej 3-latniej działalności. Obnażyło ono ostatecznie, że zobowiązania KM-u to nie efekt ostatniego sezonu, ale narastały one systematycznie. Na koniec 2007 roku była to kwota 1.018.411 złotych, a rok później już 2.444.195 złotych. Aktualnie przedstawione zobowiązania ostrowskiego klubu wynoszą 2.496.542 złotych.

Kolejne słowa Kupczyka tylko przelały czarę goryczy - 31 grudnia 2008 roku klub miał prawie 2,5 miliona zobowiązań. Zostało to spłacone z zaciągniętych pożyczek i zysków ze sprzedaży karnetów na sezon 2009. Na sezon 2009 podpisywane kontrakty nie miały pokrycia finansowego. W kontraktach z zawodnikami komisja zauważa brak dbałości o zasadę oszczędności i racjonalnego gospodarowania. Dodać należy także umowę z instruktorem sportu żużlowego, Janem Grabowskim zawartą w dniu 2 stycznia 2008 roku zawartą na okres dwóch lat. Umowa nie zabezpieczała żadnego interesu klubu. W połowie sezonu nastąpiły roszady w zarządzie. Brak wyników sportowych sprawił, że zmniejszyły się wpływy doprowadzając do zapaści finansowej klubu.

Zastrzeżenia dotyczyły także osób pracujących w klubie - Umowy reklamowe nie zawierały pełnej dokumentacji. Osoby, które pobierały prowizję za poszukiwanie sponsorów, brały także prowizję za sponsorów, którzy sami zgłaszali się do klubu. Według informacji dziennikarza „Gazety Ostrowskiej” Janusz Stefański oraz Mateusz Pawlicki mieli pobierać prowizje nawet od załatwionej kiełbasy na rzecz klubu, a także gwoździ, łopat, młotków czy materiałów budowlanych.

Stanisław Kupczyk przyznaje, że takie praktyki były nieetyczne. - Dokładnie przyjrzałem się umowom zawartym pomiędzy Januszem Stefańskim oraz Mateuszem Pawlickim a Klubem Motorowym Ostrów. Wynika z nich, że prowizję pobiera się od kwot, jakie wpłyną na konto klubu. Dlatego też pobieranie pieniędzy od środków przekazanych przez Urząd Miasta z promocji nie powinno mieć miejsca. Poza tym o prowizji od rzeczy materialnych nie powinno być mowy. Jestem zaskoczonym tym, co działo się w klubie.

Na wniosek Komisji Rewizyjnej Członkowie Klubu nie udzielili zarządowi absolutorium za cały okres jego działalności. Przez ten okres skład zarządu zmieniał się jednak znacznie. Z wybranego trzy lata temu składu w obecnej chwili nie ma już nikogo. Osobom, które zasiadały w zarządzie ostrowskiego klubu od sierpnia udało się zmniejszyć zobowiązania wobec zawodników i innych instytucji o ponad 200 tysięcy. Jak na tak krótki okres czasu to duży sukces, ale zobowiązania KM-u wciąż są bardzo duże. Jest to niemal 2,5 miliona złotych.

Ponieważ na sali nie znaleźli się chętni do kierowania dalszymi losami klubu, postanowiono poddać pod głosowanie propozycję o złożenie wniosku w sądzie, który wyznaczy kuratora. Kurator przejmie więc funkcje zarządu, może też szukać chętnych którzy zgodzą się zasilić jego szeregi. Do czasu wyznaczenia kuratora członkowie KM-u powołali na koordynatora klubu Pawła Stangreta, jego dotychczasowego kierownika.

Ustalono jednocześnie, że klub zawiesi działalność w rozgrywkach aby uporządkować sprawy organizacyjno-finansowe. Nikt nie dąży do tego, by klub przestał funkcjonować. Byłoby to rozwiązanie korzystne dla Polskiego Związku Motorowego i Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Działalność klubu pozwoli nam być może odzyskać jakieś kwoty, chociażby poprzez organizację imprez sportowych jak Grand Prix Challenge. Wpływy z tych imprez mogą generować środki finansowe. Poza tym mamy zawodników, których możemy wypożyczyć - tłumaczy Kazimierz Gabryś, były członek zarządu.

powrót
Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 
© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA