Żużel

KMO 2009 - Chris Harris
19.01.2009

Wojciech Tarchalski

Chris Harris, który ponownie startował będzie w cyklu Grand Prix zdecydował się przedłużyć umowę z Klubem Motorowym Ostrów na kolejny sezon. Specjalnie dla naszych czytelników prezentujemy sylwetkę jednego z liderów naszego klubu.

CHRIS HARRIS (Wielka Brytania) (wł. Christopher Calvin Harris)
Data urodzenia: 28.11.1982
Miejsce urodzenia: Truro (Wielka Brytania)

Chris Harris swoją przygodę z motocyklami rozpoczął już w wieku 6 lat, kiedy to konkurował w zawodach na torach trawiastych. Jego talent szybko się uwidocznił gdy mały Chris zaczął zwyciężać we wszystkich zawodach najmłodszych grup wiekowych. W klasycznej odmianie speedwaya swoich sił zaczął próbować w wieku 15 lat na poziomie amatorskim w Conference League w drużynie St. Austell Gulls z którą odniósł pierwsze sukcesy jakimi było zdobycie mistrzostwa Conference League oraz zdobycie Knockout Cup.

W dniu swoich 16 urodzin Chris podpisał kontrakt w Premier League na starty w ekipie „Sokołów" z Exeter. Mimo, iż nasz zawodnik musiał poradzić sobie ze stratą ojca, który był w jego życiu bardzo ważną osobą, jeszcze w tym samym sezonie sięgnął po tytuł najlepszego brytyjskiego zawodnika do lat 16. Owocem tego było powołanie go do reprezentacji Wielkiej Brytanii do lat 19 oraz 21.

Rok 2000 był rokiem w którym Chris rozwinął skrzydła. W lidze zdobył dwa razy więcej punktów niż sezon wcześniej w kilku meczach będąc niepokonanym przez przeciwnika. Drużynowo Exeter Falcons zostali mistrzem Premier League. Kolejny sezon przyniósł przenosiny do Trelawny, gdzie „Bomber” był najlepiej punktującym zawodnikiem i został także mianowany kapitanem drużyny.

Wreszcie w roku 2003 nadal jeżdżąc dla Trelawny na stałe zadomowił się także w Elite League w Peterborough Panthers. Ten okres był dla Chrisa bardzo udany jeśli chodzi o starty indywidualne. Zwyciężając w ćwierćfinale i półfinale IMŚJ awansował do finałowej rozgrywki w której uplasował się na drugim miejscu tuż za plecami Jarosława Hampela. Dobra jazda pozwoliła mu także zająć pozycję rezerwowego podczas Grand Prix na Stadionie Millenium w Cardiff, gdzie zadebiutował w cyklu Grand Prix.

Od 2004 roku startuje dla zespołu Coventry Bees z którym zdobył już dwa tytuły Drużynowego Mistrza Elite League, a więc w sumie triumfował na wszystkich trzech szczeblach rozgrywek w Wielkiej Brytanii.

Dziś Chris Harris uznawany jest za jednego z najbardziej widowiskowo jeżdżących żużlowców na świecie. Mówi się, że niewielu zawodników potrafi równie skutecznie walczyć na dystansie. W swoim dorobku posiada kilka znaczących osiągnięć. Najpierw w 2007 roku zajął trzecie miejsce w Grand Prix Europy we Wrocławiu, i jeszcze w tym samym roku zwyciężył w Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cradiff w zaledwie piątym swoim pełnym występie w cyklu GP. Zwycięstwo to zostało uznane jako największe wydarzenie w brytyjskim speedwayu na przestrzeni ostatnich kilku lat. Co ciekawe zaledwie dwa tygodnie przed tymi zawodami „Bomber” padł ofiarą rozboju z bronią w ręku.

W ostatnich dwóch sezonach w polskiej lidze notował wysokie średnie biegopunktowe. W 2007 roku startując w barwach RKM-u Rybnik zakończył rozgrywki z przeciętną powyżej 2,5 pkt. na bieg. Był wtedy najlepszym zawodnikiem I ligi. W minionym sezonie występując w Klubie Motorowym Ostrów zanotował średnią - 2,253 zajmując w klasyfikacji najskuteczniejszych żużlowców I ligi 6 pozycję. Sezon 2009 będzie dla Chrisa drugim sezonem spędzonym w Ostrowie.