MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel

To już jedenaœcie lat...
06.06.2007

Marcin Herczak

To już jedenaście lat... jedenaście lat od tragicznego wypadku Rifa Saitgariejewa. 6 czerwca 1996 roku zapisał się na stałe w pamięci wielu kibiców sportu żużlowego, a w szczególności kibiców ostrowskiego sportu żużlowego. Niestety nie ze względu na sukces sportowy, a ze względu na tragiczny wypadek jaki miał miejsce na ostrowskim torze. Feralny wyścig piąty odebrał Rifowi to co najcenniejsze - życie. Z pewnością Rif Saitgariejew pozostanie w naszej pamięci na zawsze i to nie tylko ze względu na osiągnięcia, ale także, a może przede wszystkim ze względu na życiową postawę.

6 czerwca 1996 roku na torze w Ostrowie w derbowym pojedynku ówczesnej drugiej ligi walczyły zespoły Iskry Ostrów oraz Unii Leszno. Po czterech wyścigach prowadzili przyjezdni 13:11. Komplet kibiców na trybunach i świetne widowisko na torze. Nikt jednak nie przypuszczał wówczas iż za chwilę dojdzie do wielkiej tragedii, która przysłoni dalszą rywalizację. Do startu w wyścigu piątym od wewnętrznej części toru ustawili się: Andrzej Szymański, Paweł Łęcki, Robert Mikołajczak oraz Rif Saitgariejew. Cała czwórka blisko siebie weszła w pierwszy łuk, nieco przedłużył prostą jadący z pierwszego pola Szymański. Chwilę później doszło do potwornego karambolu. Na tor upadli Łęcki, Mikołajczak, a także potrącony przez motocykl jednego z nich Saitgariejew. Najbardziej ucierpiał Rif. Obrażenia odniesione wskutek wypadku okazały się bardzo poważne. Niestety, dwanaście dni później - 18 czerwca 1996 roku Saitgariejew zmarł w ostrowskim szpitalu.

Rif Saitgariejew urodził się 26 września 1960 roku. Swą karierę rozpoczynał na motocrossie. Szybko trafił jednak do sportu żużlowego i w 1979 zadebiutował w rozgrywkach ligowych. Broniąc barw Baszkirii Ufa zdobywał złote medale drużynowych i indywidualnych mistrzostw Związku Radzieckiego. W 1991 roku w belgijskim Werlte wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Europy w wyścigach na torach trawiastych.

Do Ostrowa Rif Saitgariejew trafił przed rozpoczęciem sezonu w 1994 roku. Dzięki swej zadziorności oraz widowiskowej, a przede wszystkim skutecznej jeździe szybko wywalczył sobie miejsce w składzie ostrowskiej Iskry. Zyskał też uznanie wśród wielu kibiców i to nie tylko tych ostrowskich, ale także tych którzy mieli okazję podziwiać jazdę Rifa na torach w swoich miastach. Nazywany był „Tatarską Strzałą” - przydomek ten w pełni oddawał walory tego wspaniałego zawodnika. Niewiele mówił jednak o Rifie jako o człowieku. A był to człowiek niezwykle ambitny, pracowity, koleźeński i szlachetny. Swym podejściem do wykonywanej pracy potrafił mobilizować młodszych kolegów. Nigdy nie odmówił pomocy gdy potrzebowali jej inni. Już w pierwszym roku startów w Polsce okazał się liderem ostrowskiego zespołu. Rok później, gdy ostrowska drużyna nie przystąpiła do rozgrywek ligowych przewodził ekipie z Zielonej Góry. Po roku przerwy, mimo wielu bardzo korzystnych ofert z innych klubów zdecydował się na powrót do Ostrowa i znów był liderem Iskry. Niestety 6 czerwca 1996 po raz ostatni widzieliśmy go na torze. Feralny wyścig piąty i karambol w wyniku którego 18 czerwca odszedł od nas. Kilka dni później w strugach ulewnego deszczu tysiące ostrowian żegnały swojego ulubieńca, odprowadzając Go do granic Ostrowa.

Rif Saitgariejew był nie tylko Wielkim Zawodnikiem, ale również - a może przede wszystkim Wielkim Człowiekiem. Z pewnością zasłużył sobie na miejsce w naszych myślach i sercach.

powrót
Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 
© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA