MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel

Protest Klubu Motorowego
21.05.2007

Grzegorz Sokołowski

W związku z kontrowersyjnym wykluczeniem dwóch zawodników Intaru Lazur Ostrów - Petera Karlssona oraz Mikaela Maxa z udziału w ostatnim wyścigu wczorajszych zawodów, kierownictwo Klubu Motorowego wystosowało protestdo Głównej Komisji Sportu Żużlowego, którego treść niniejszym publikujemy.Ostrów Wielkopolski, 21 maja 2007 roku

Główna Komisja
Sportu Żużlowego
Warszawa


W imieniu Klubu Motorowego Ostrów składam protest w związku z przebiegiem meczu o Drużynowe Mistrzostwo I ligi pomiędzy zespołami: Stali Gorzów i Klubu Motorowego Intar Lazur Ostrów w dniu 20 maja 2007 roku.

Protest dotyczy sytuacji, do której doszło przy okazji rozgrywania biegów nominowanych w trakcie wymienionego powyżej spotkania.

Zgodnie z artykułem 774 „Regulaminu Zawodów na Torach Żużlowych na 2007 rok” kierownik ostrowskiej drużyny zgłosił sędziemu Maciejowi Spychale nazwiska zawodników wyznaczonych do reprezentowania klubu z Ostrowa w biegach XIV i XV. Lech Kędziora korzystając z telefonu znajdującego się w parkingu podał arbitrowi zarówno pola startowe przypisane poszczególnym zawodnikom jak i kolory kasków, w których powinni wystartować. Zgodnie z decyzją Lecha Kędziory w wyścigu XV zespół z Ostrowa mieli reprezentować: Peter Karlsson – kask żółty, pole startowe B oraz Mikael Max – kask biały, pole startowe D. Taką obsadę wyścigu XV zapisały wszystkie osoby obecne w parkingu. Zrobił to również kierownik drużyny Stali Gorzów – Krzysztof Orzeł. Fakt ten został potwierdzony po zakończeniu imprezy w biurze zawodów w obecności kilku osób. Niestety, sędzia poprzez spikera poinformował o innej obsadzie wyścigu XV. Według arbitra miała ona wyglądać w następujący sposób: kask żółty pole startowe B – Mikael Max, kask biały pole startowe D – Peter Karlsson. W rezultacie, gdy ostrowscy zawodnicy ustawili się pod taśmą startową doszło do zamieszania, którego konsekwencją było wykluczenie obu ostrowskich żużlowców z wyścigu XV.

Opisane powyżej zdarzenie uważamy za niedopuszczalne i karygodne. Sędzia zmieniając obsadę wyścigu XV postąpił wbrew regulaminowi, który jasno stanowi, że to kierownik drużyny wyznacza żużlowców reprezentujących klub w biegach nominowanych. On też decyduje o tym, z których pól wystartują. Takie postępowanie sędziego wypaczyło przebieg sportowej rywalizacji. W sposób znaczący wpłynęło też na końcowy wynik meczu.
Warto podkreślić, że nie było to jedyne tego dnia nieregulaminowe zachowanie Macieja Spychały. Arbiter odmówił też bowiem przyjęcia od kierownika zespołu z Ostrowa prawidłowo przygotowanego protestu. W myśl artykułu 79 „Regulaminu Na Torach Żużlowych na 2007 rok” po zakończeniu wyścigu XV Lech Kędziora udał się do biura zawodów, gdzie ustnie poinformował kierownika zawodów o chęci złożenia protestu. W ciągu następnych 10 minut został przygotowany pisemny protest. Niestety, pomimo iż kierownik Klubu Motorowego Ostrów wraz z kierownikiem zawodów chcieli natychmiast przekazać dokument arbitrowi było to niemożliwe. Sędzia przez ponad pół godziny od momentu zakończenia XV wyścigu nie pojawił się bowiem w biurze zawodów. Zamiast tego udzielał wywiadów w parku maszyn. Gdy zaś dotarł do biura zawodów odmówił przyjęcia protestu argumentując to… przekroczeniem regulaminowego czasu przeznaczonego na jego złożenie. Takie zachowanie arbitra po raz kolejny utwierdziło nas w przekonaniu, że jego działania nie są podyktowane chęcią rozstrzygnięcia problemu w duchu zasad fair play. Postępowanie Macieja Spychały nie przypominało zachowania sędziego, którego rolą jest bezstronne orzekanie w myśl obowiązującego regulaminu. Było zaś nacechowane poszukiwaniem forteli i wybiegów, które pozwoliłyby mu na odstąpienie od rozpatrywania tej skomplikowanej sprawy.

W związku z powyższym w imieniu Klubu Motorowego Ostrów żądam: - w nawiązaniu do artykułu 47 „Regulaminu Na Torach Żużlowych na 2007 rok” unieważnienia wyniku XV wyścigu ze względu na poważne wykroczenie sędziego zawodów działające na niekorzyść sportu
- ukarania sędziego zawodów karą zawieszenia w wykonywaniu funkcji arbitra zgodnie z artykułem 311 punkt 4 „Regulaminu Zawodów Na Torach Żużlowych na 2007 rok”
- rozważenia takich zmian w „Regulaminie Zawodów Na Torach Żużlowych”, by w przyszłości uniknąć niedomówień i podejrzeń w przypadku telefonicznego zgłaszania sędziemu zawodów obsady wyścigów nominowanych

Pragnę podkreślić, że pozostawienie opisanej powyżej sytuacji bez ostatecznego wyjaśnienia stworzy niebezpieczny precedens. Powstanie bowiem pole do manipulacji wynikiem przy użyciu metod nie mających nic wspólnego z duchem sportu.

Z poważaniem
Jan Łyczywek
Prezes Klubu Motorowego Ostrów

źródło: M. Kmiecik (rzecznik prasowy KM Ostrów)


powrót
Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 
© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA