MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel





Plebiscyt na najwybitniejszych ostrowskich żużlowców
13.02.2006

Marcin Herczak

W czwartek ruszył oficjalnie "Plebiscyt na dziesięciu najwybitniejszych ostrowskich żużlowców wszech czasów". Głosy na swoich kandydatów będzie można oddawać do 15 października, a ogłoszenie wyników nastąpi 8 listopada podczas uroczystej gali z okazji 75–lecia ostrowskiego sportu żużlowego.

Organizatorzy przygotowali listę dwudziestu zawodników (którą prezentujemy poniżej) - nominowanych do udziału w plebiscycie. Głosować można jednak na wszystkich żużlowców, którzy kiedykolwiek startowali w barwach ostrowskich klubów. Priorytet powinni mieć jednak żużlowcy, którzy albo byli wychowankami klubu z Ostrowa, albo też w barwach ostrowskiego klubu osiągali swoje największe sukcesy.

Swoje głosy oddawać można na kartkach pocztowych na których powinna znaleźć się lista dziesięciu nazwisk uszeregowanych na pozycjach od pierwszej do ostatniej. (za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 10 punktów, za drugie – 9 punktów, za trzecie – 8 punktów i tak kolejno aż do dziesiątego – 1 punkt). Kartki należy przesyłać na adres Klubu Motorowego: 63–400 Ostrów Wielkopolski, ul. Paderewskiego 2–6. Już wkrótce dostępna będzie także możliwość oddania głosów za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Klubu Motorowego Ostrów.

Uczestnicy głosowania będą nagradzani. Co miesiąc wylosowanych zostanie pięć bezpłatnych biletów na mecze ligowe oraz różnego rodzaju gadżety Klubu Motorowego Ostrów.


LISTA 20 NOMINOWANYCH ZAWODNIKÓW:

Stefan Maciejewski
kluby: KM Ostrów 1947-48, Stal Ostrów 1949-52

dwukrotny medalista DMP: srebro (1949), brąz (1950);
dwukrotny uczestnik finałów IMP: 8 m. (1950), 15 m. (1951);
reprezentant Polski w meczach kadry narodowej w Holandii (1949);
uczestnik pojedynku Polska-Szwecja (1949); zdobywca I Pasa Herbowego Rawicza (1948);
czołowy zawodnik kraju końca lat 40-tych

Pamiętne zawody: zwycięstwo nad Alfredem Smoczykiem podczas trójmeczu w Ostrowie w 1948 r.


Ludwik Rataj
kluby: KM Ostrów 1947-48; Stal Ostrów 1949-52

dwukrotny medalista DMP: srebro (1949), brąz (1950);
uczestnik finałów IMP: 4 m. (1949); 10 m. (1950);
3 m. w turnieju o I Łańcuch Herbowy m. Ostrowa (1950);
3 m. w zawodach o Puchar Prezydenta Wrocławia (1949);
członek kadry narodowej

Pamiętne zawody: czwarte miejsce podczas finału IMP w Lesznie w 1949 r.


Bonifacy Szpitalniak
kluby: KM Ostrów 1947-48; Stal Ostrów 1949-52

medalista DMP: srebro (1949);
uczestnik finału IMP: 5 m. (1949);
występ w meczu kadry narodowej Wrocław-Rotterdam (1949);
zdobywca III Złotego Pucharu Ziemi Lubuskiej w Gorzowie (1949);
członek kadry narodowej

Pamiętne zawody: piąte miejsce podczas finału IMP w Lesznie w 1949 r.


Piotr Poprawa
kluby: KM Ostrów 1947-48; Stal Ostrów 1949-53; Ostrovia Ostrów 1955-58

dwukrotny medalista DMP: srebro (1949), brąz (1950);
uczestnik finału IMP: 11 m. (1950);
pierwszy młodzieżowy indywidualny mistrz Okręgu Poznańskiego (1949);
uczestnik obozu kadry narodowej przed meczem Polska-Holandia we Wrocławiu (1950)

Pamiętne zawody: zwycięstwo w indywidualnych mistrzostwach Okręgu Poznańskiego w Poznaniu w 1949 r.


Roman Wielgosz
kluby: KM Ostrów 1948; Stal Ostrów 1949-53; Spójnia Wrocław 1953; Stal Świętochłowice 1954; Sparta Wrocław 1955; Ślęza Wrocław 1956

medalista DMP: srebro (1956), brąz (1950, 1953, 1955);
finalista IMP: 14 m. (1952)

Pamiętne zawody: najlepszy zawodnik zwycięskiego meczu z Włókniarzem Częstochowa w Katowicach w 1951 r.


Andrzej Krzesiński
kluby: Stal Ostrów 1951-53; Unia Leszno 1953-55; CWKS Warszawa 1956; Legia Warszawa 1957; Ostrovia Ostrów 1958

dwukrotny DMP (1953, 1954);
dwukrotny finalista IMP: 2 m. (1955), 5 m. (1954);
triumfator IV mem. Alfreda Smoczyka (1954);
zdobywca IV Łańcucha Herbowego m. Ostrowa (1955);
wielokrotny reprezentant Polski

Pamiętne zawody: szesnaście punktów w spotkaniu kadry ze szwedzką drużyną Monarkerna w Warszawie w 1956 r.


Marian Jankowski
kluby: Stal Ostrów 1951-53; Kolejarz Rawicz 1954-55; Ostrovia Ostrów 1956

dwukrotny medalista DMP: srebro (1955), brąz (1954);
uczestnik finałów IMP: 16 m. (1956)

Pamiętne zawody: najlepszy zawodnik spotkań ze Stalą Rzeszów w 1956 r., decydujących o awansie ostrowian do finału rozgrywek II ligi


Kazimierz Bentke
kluby: Unia Leszno 1950-53, 1960, 1962-1969; CWKS Wrocław 1954; CWKS Warszawa 1955; Ostrovia Ostrów 1956-59;
liga brytyjska: Coventry (1961)

czterokrotny medalista DMP: złoto (1951, 1952, 1953), brąz (1962);
ośmiokrotny finalista IMP: 11 m. (1955), 13 m. (1956), 16 m. (1957), 7 m. (1958), 14 m. (1959), 8 m. (1960), 11 m. (1963), 5 m. (1966);
trzykrotny uczestnik finałów ZK: 11 m. (1962), 8 m. (1964), 14 m. (1967);
zdobywca VI Łańcucha Herbowego m. Ostrowa (1958), 3 m. (1957);
sześciokrotnie stawał na podium mem. Alfreda Smoczyka: 2 m. (1959, 1963, 1964, 1965, 1967), 3 m. (1968);
wielokrotny reprezentant Polski

Pamiętne zawody: występ w I eliminacji IMŚ w Ostrowie w 1959 r. - pierwszy i jedyny jak do tej pory występ żużlowca reprezentującego klub z Ostrowa w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata


Mirosław Ćwikła
kluby: Stal Gorzów 1973-78; Ostrovia Ostrów 1979-85

pięciokrotny medalista DMP: złoto (1973, 1975, 1976, 1977), srebro (1974);
zdobywca Pucharu Prezydenta m. Ostrowa (1982);
pierwszy lider reaktywowanej drużyny Ostrovii

Pamiętne zawody: siedemnaście punktów w zakończonym zwycięstwem meczu z Motorem Lublin w 1981 r.


Jacek Brucheiser
kluby: Ostrovia Ostrów 1979-91; Iskra Ostrów 1992-94, 1997-98; CemWap Opole 1995; Start Gniezno 1996

finalista MPPK: 8 m. (1987);
uczestnik finałów ZK: 10 m. (1985);
trzykrotny finalista IPP: 13 m. (1986), 15 m. (1987), 15 m. (1988);
zdobywca XXIX Łańcucha Herbowego m. Ostrowa (1981), 3 m. (1993);
zwycięzca zawodów o Puchar Prezydenta Ostrowa (1980);
reprezentant kraju w spotkaniach: Polska-Dania (1980, 1981), Polska-Szwecja (1981), Polska-Węgry (1987);
najskuteczniejszy żużlowiec II ligi (1988);
wieloletni lider drużyny z Ostrowa

Pamiętne zawody: komplet punktów w pojedynku ze Spartą Wrocław w 1988 r. – mecz ten decydował o awansie Ostrovii do ekstraklasy


Franciszek Jaziewicz
kluby: Stal Gorzów 1976-78; Ostrovia Ostrów 1979-91; Iskra Ostrów 1992-94

Drużynowy Mistrz Polski (1978);
uczestnik finału MPPK: 8 m. (1987);
reprezentant kraju w meczu Polska-Węgry (1987);
długoletni czołowy zawodnik Ostrovii

Pamiętne zawody: czternaście punktów plus bonus w zwycięskim spotkaniu z Motorem Lublin w 1985 r.


Ryszard Małecki
kluby: Ostrovia Ostrów 1979-90

uczestnik finału MPPK: 8 m. (1987)
czołowy żużlowiec Ostrovii w latach 80-tych;
po zakończeniu kariery zawodniczej ceniony mechanik

Pamiętne zawody: współautor podwójnego zwycięstwa w ostatnim 15 wyścigu meczu z ROW Rybnik w 1983 r., zakończonego dwupunktowym sukcesem ostrowian


Tomasz Jędrzejak
kluby: Iskra Ostrów 1995-99; Włókniarz Częstochowa 2000-01; WTS Wrocław 2002-03; KM Ostrów 2004-05

finalista IME: 13 m. (2001);
medalista DMP: brąz (2002);
finalista IMP: 3 m. (2003), 16 m. (2004), 17 m. (2005);
uczestnik finałów MPPK: brąz (2000, 2001, 2005), 6 m. (2002), 5 m. (2003);
finalista MIMP: 4 m. (1999), 9 m. (2000);
medalista MMPPK: złoto (1999), 6 m. (1997);
uczestnik finałów MDMP: 4 m. (1997), 1 m. (2000);
finalista ZK: 2 m. (2003);
uczestnik finału SK: 7 m. (2000);
występy w finałach BK: 14 m. (1997), rez. (1998);
zdobywca Pucharu Prezydenta Ostrowa (2003);
zwycięzca Memoriału Rifa Saitgariejewa (1999);
trzykrotnie stawał na podium turniejów o Łańcuch Herbowy m. Ostrowa: 3 m. (1998, 2000, 2003);
Drużynowy Mistrz Szwecji (2004);
Drużynowy Mistrz Danii (2005);
młodzieżowy indywidualny mistrz Wielkopolski (1999)

Pamiętne zawody: znakomita jazda podczas finału IMP w Bydgoszczy w 2003 r., dająca brązowy medal wychowankowi Iskry Ostrów


Karol Malecha
kluby: Iskra Ostrów 1996-2000; Włókniarz Częstochowa 2001-02; KM Ostrów 2003

medalista IMEJ: 2 m. (1999);
finalista MPPK: 3 m. (2002);
występy w finałach MMPPK: 1 m. (1999), 7 m. (2001);
finalista MDMP: 4 m. (1997);
dwukrotny uczestnik finałów SK: 7 m. (1999), 14 m. (2000);
finalista BK: 9 m. (1998)

Pamiętne zawody: zdobycie z Tomaszem Jędrzejakiem mistrzostwa Polski w jeździe parami juniorów w Ostrowie w 1999 r.


Rif Saitgariejew
kluby: Iskra Ostrów 1994, 1996; ZKŻ Zielona Góra 1995

finalista IMEJ: 13 m. (1980);
uczestnik IPE: 7 m. (1990);
złoty medalista mistrzostw Europy na trawie (1991);
indywidualny mistrz Związku Radzieckiego (1982, 1989);
mistrz Rosji (1983, 1984, 1988, 1995);
wielokrotny reprezentant ZSRR i Rosji
zdobywca XLIII Łańcucha Herbowego m. Ostrowa (1995), 3 m. (1994);
2 m. w mem. Alfreda Smoczyka (1994);
2 m. mem. Marian Rosego (1995)

Pamiętne zawody: poprowadzenie drużyny Iskry do zwycięstwa nad RKM Rybnik w 1994 r., poparte kompletem osiemnastu punktów


Michał Szczepaniak
kluby: Iskra Ostrów 1999-2001; Polonia Piła 2002-03; Włókniarz Częstochowa 2004; KM Ostrów 2005

uczestnik finału IME: 13 m. (2005)
zdobywca KPE (2004)
medalista DMP: brąz (2004)
uczestnik finału MPPK: 3 m. (2005)
finalista MIMP: 5 m. (2001), 12 m. (2004)
uczestnik finałów MMPPK: 1 m. (1999, 2002), 3 m. (2003), 4 m. (2004);
medalista MDMP: złoto (2003), srebro (2002);
uczestnik finału ZK: 13 m. (2005);
finalista SK: 10 m. (2003), 6 m. (2004);
występy w finałach BK: 12 m. (2000), 14 m. (2001), 12 m. (2002)

Pamiętne zawody: wywalczenie brązowego medalu MPPK we Wrocławiu w 2005 r.


Marek Garsztka
kluby: Ostrovia Ostrów 1986-1991; Iskra Ostrów 1992-94; Motor Lublin 1995

uczestnik finału ZK: 16 m. (1993)
zdobywca XL Łańcucha Herbowego m. Ostrowa (1992)

Pamiętne zawody: pięć biegowych zwycięstw w turnieju o Łańcuch Herbowy w 1992 r.


Marek Latosi
kluby: Ostrovia Ostrów 1990-91; Iskra Ostrów 1992-94, 1997-2002; Motor Lublin 1995; Polonia Bydgoszcz 1996; KM Ostrów 2003

uczestnik finału MMPPK: 5 m. (1992);
krajowy lider Iskry w sezonie 1997

Pamiętne zawody: pokonanie, podczas meczu z GKM Grudziądz w 1997 r., mistrza świata Amerykanina Billy Hamilla


Arkadiusz Matuszak
kluby: Ostrovia Ostrów 1988-91; Iskra Ostrów 1992-94, 1996-2002; CemWap Opole 1995

finalista MMPPK: 5 m. (1992);
występy w finałach BK: 10 m. (1989)
długoletni kapitan drużyny z Ostrowa

Pamiętne zawody: zwycięstwo w ostatnim wyścigu meczu ligowego w Rawiczu w 1996 r., zapewniające końcowy sukces ostrowskiej Iskrze


Paweł Łęcki
kluby: Iskra Ostrów 1992-94, 1996-2002; Polonia Piła 2003; Kolejarz Rawicz 2004

finalista IMŚJ: 16 m. (1997)
medalista DMP: brąz (1995);
uczestnik finału MIMP: 11 m. (1997);
występ w finale MMPPK: 6 m. (1997);
finalista MDMP: 4 m. (1997);
uczestnik finału SK: rez. (1997);
udział w finale BK: 8 m. (1994);
3 m. w mem. Rifa Saitgariejewa (1998);
młodzieżowy indywidualny mistrz Okręgu Poznańskiego (1996);

Pamiętne zawody: trzecie miejsce w półfinale IMŚJ w Gnieźnie w 1997 r., dające pierwszy awans zawodnikowi z Ostrowa do finału mistrzostw świata




skróty:
DMP - Drużynowe Mistrzostwa Polski
IME - Indywidualne Mistrzostwa Europy
MDMP - Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski
IMEJ - Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów
IMP - Indywidualne Mistrzostwa Polski
IPE - Indywidualny Puchar Europy
MIMP - Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski
KPE - Klubowy Puchar Europy
MPPK - Mistrzostwa Polski Par Klubowych
MMPPK - Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych
ZK - Złoty Kask
SK - Srebrny Kask
BK - Brązowy Kask
IPP - Indywidualny Puchar Polski
IMŚ - Indywidualne Mistrzostwa Świata
IMŚJ - Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów


powrót








Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 




© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA