MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel

75-lecie ostrowskiego żużla
10.02.2006

Marcin Herczak

75-lecie ostrowskiego sportu żużlowego będzie świętował przez cały 2006 rok Klub Motorowy Ostrów. Poprzez okolicznościowe imprezy, zawody, wystawy oraz specjalne wydawnictwa przypomniana zostanie bogata tradycja ostrowskiego speedway’a.

To właśnie 75 lat temu - w niedzielę, 8 listopada, na wybudowanym kilka tygodni wcześniej torze rozegrano pierwsze w historii Ostrowa Wielkopolskiego wyścigi motocyklowe. W imprezie wystartowało wówczas dziesięciu zawodników z Kępna, Pleszewa i Ostrowa. Najlepszy okazał się ostrowianin Leon Szymankiewicz na maszynie o nazwie Motosacoche. Wcześniej, bo w maju sekcja motocyklowa działająca dotąd przy Towarzystwie Cyklistów przeistoczyła się w samodzielny Klub Motocyklowy. Pierwszym prezesem KM-u został Roman Przestaszewski. W 1931 roku do klubu należało sześćdziesięciu członków. „To bez wątpienia historyczny moment. Przy okazji okrągłej rocznicy warto go uwypuklić. Mało kto bowiem wie, że tradycja wyścigów motocyklowych w Ostrowie sięga aż 1931 roku” - mówi Artur Małecki, badacz historii ostrowskiego speedway’a.

W tym też kierunku postanowił podążyć zarząd Klubu Motorowego Ostrów. Na grudniowym posiedzeniu podjął uchwałę o ustanowieniu 2006 roku - „Rokiem jubileuszu 75-lecia ostrowskiego sportu żużlowego”.

"Chcemy, żeby ten rok był wyjątkowy dla ostrowskiego sportu żużlowego. Oczywiście najważniejsze będą rozgrywki ligowe, bo to one wśród kibiców wyzwalają największe emocje. Chcemy jednak, żeby otoczka tego całego roku była bardzo wyjątkowa i temu ma służyć między innymi ten jubileusz 75-lecia ostrowskiego sportu żużlowego. Taka tradycja, jeżeli chodzi o sport żużlowy, jest w niewielu ośrodkach w Polsce" - rozpoczął Janusz Stefański, dyrektor Klubu Motorowego Ostrów..

"Dziś oficjalnie inaugurujemy ten jubileusz, a zakończony on się 8 listopada, a więc wtedy, kiedy odbyły się pierwsze historyczne zawody w 1931 roku. 8 listopada zorganizujemy wielką galę jubileuszową, w której mam nadzieję uda nam się zgromadzić, jeśli nie wszystkich, to prawie wszystkich zawodników związanych z ostrowskim żużlem. To będzie takie podsumowanie tego jubileuszu. Wówczas ogłosimy wyniki plebiscytu, który niniejszym dzisiaj też ogłaszamy - plebiscytu na 10-ciu najwybitniejszych ostrowskich żużlowców wszechczasów" - kontynuował Janusz Stefański

75-lecie będzie miało także swój wielki, wspaniały turniej. Będą nim zawody o Łańcuch Herbowy miasta Ostrowa Wielkopolskiego, który ma największą tradycję w kraju, jest najstarszą imprezą indywidualną rozgrywaną w kraju. "Turniej o Łańcuch Herbowy ma mieć szczególny wymiar i szczególną obsadę. Na chwilę obecną nie chcę składać deklaracji bez pokrycia, powiem tylko tyle, że przygotowania do tego turnieju zostały już rozpoczęte. Zostały już wystosowane zaproszenia do zawodników, którzy mieliby uczestniczyć w tym turnieju. Chcemy zaprosić wybitnych żużlowców i dlatego robimy to z dużym wyprzedzeniem żeby start w Ostrowie zaplanowali sobie w swoich terminarzach. Będzie można zobaczyć także sprawnie działający motocykl, na którym jeździli ostrowscy zawodnicy w latach pięćdziesiątych" - mówił dyrektor ostrowskiego klubu.

Podczas całego sezonu w gościnnych progach restauracji „Ratuszowa” organizowane będą także specjalne spotkania z byłymi zawodnikami ostrowskiego speedway’a jak i również z obecnymi gwiazdami sportu żużlowego w Ostrowie. Będzie zatem możliwość powspominania historii jak i dyskusji dotyczących spraw bieżących. Odbywać się one będą w każdy czwartek poprzedzający zawody ligowe w Ostrowie. Po każdym spotkaniu w klubie odsłaniane będą również zdjęcia w galerii sław ostrowskiego żużla

"Przy okazji 75-lecia wydanych zostanie mnóstwo pamiątek, gadżetów, okolicznościowych widokówek. Po cichu mamy też nadzieję razem z kolegą Arturem Małeckim, że uda nam się sfinalizować książkę dotyczącą całej historii ostrowskiego sportu żużlowego. Myślę, że w ramach tego jubileuszu będzie działo się bardzo dużo i to 75-lecie wszędzie zostanie zauważone i będzie mam nadzieję takim wspaniałym uzupełnieniem spotkań ligowych i emocji z nimi związanych" - dodał Janusz Stefański.

Patronat i sponsoring nad obchodami 75-lecia objęła firma „Płomyk”.

powrót
Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 
© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA