MAPA STRONY | GALERIA | LINKI | FORUM ŻKS Ostrovia KM Ostrów Wlkp klub żużlowy
 
KM Ostrów ŻKS Ostrovia
  • Aktualności
  • Informacje
  • Stadion
  • Kadra
  • Statystyki
  • II Liga
  • Historia
  • ChatNEW
Zdjęcia żużlowe

> więcej zdjęć

Żużel

Oœwiadczenie Klubu Motorowego w sprawie propozycji GKSŻ
25.01.2006

Redakcja

Niniejszym prezentujemy oficjalne stanowisko Klubu Motorowego Ostrów w sprawie oferty Głównej Komisji Sportu Żużlowego, dotyczącej propozycji startów w ekstralidze w 2006 roku.Ostrów Wielkopolski, 25 stycznia 2006 roku


Oświadczenie

Klub Motorowy Ostrów nie skorzysta z propozycji Głównej Komisji Sportu Żużlowego i nie będzie ubiegał się o licencję niezbędną do startów w Ekstralidze żużlowej w 2006 roku.

O podjęciu powyższej decyzji zadecydowało kilka czynników.

Po pierwsze Klub Motorowy Ostrów zbudował zespół na miarę I ligi. Nie ma więc w nim zawodników, którzy w nadchodzącym sezonie walczyć będą w Grand Prix (KM obowiązywał regulaminowy zakaz kontraktowania żużlowców ze światowej elity). Nie ma też zawodników ze ścisłej krajowej czołówki, z którymi były prowadzone zaawansowane negocjacje, a którzy niezdecydowali się na podpisanie kontraktów w Ostrowie tylko ze względu na fakt, że ostrowska drużyna miała jeździć na zapleczu Ekstraligi. Przeszkodą nie była więc – co podkreślali wszyscy zawodnicy - wiarygodność klubu, lecz brak kontaktu z najlepszymi. W tej sytuacji Klub Motorowy Ostrów przystępowałby do rywalizacji z czołowymi ekipami w kraju z gorszej pozycji. Ostrowska drużyna nie miałaby podobnych warunków startu. A przecież idea fair play w sporcie za jedną z najważniejszych spraw uznaje nie tylko eliminowanie oszustwa, cwaniactwa, dopingu i korupcji, ale także nierównych szans.

Nie od dzisiaj wiadomo, że starty w Ekstralidze związane są także z wyższymi kosztami. Tymczasem Klub Motorowy Ostrów od trzech lat mozolnie pracuje na miano wiarygodnego partnera. Nie przemyślany od strony finansowej start w Ekstralidze mógłby zniweczyć te wysiłki. Trudno zaś uznać za rozważną decyzję o występach w innych realiach finansowych na półtora miesiąca przed rozpoczęciem sezonu.

Istotną kwestią jest także sprawa infrastruktury sportowej. Dzięki wysiłkom ostrowskich działaczy władze Ostrowa Wielkopolskiego podjęły działania w celu modernizacji Stadionu Miejskiego. Na ten cel w tegorocznym budżecie miasta zapisane zostały pierwsze pieniądze. Dzięki nim już w tym roku możliwe będzie zamontowanie dmuchanych band oraz wykonanie projektu i kosztorysu nowoczesnego obiektu. To jednak dopiero wstęp do gruntownych zmian w tym zakresie. Będą one możliwe dopiero od 2007 roku po pozyskaniu środków zewnętrznych. Wszystkich zainteresowanych powstaniem nowoczesnego stadionu w Ostrowie czeka więc wiele pracy. Tak więc spełnienie wymogów licencyjnych odnośnie obiektu, na którym rozgrywane są mecze żużlowe już w tym roku byłoby po prostu niemożliwe.

Rezygnując ze starań o przyznanie licencji pragniemy wyrazić dezaprobatę dla spóźnionych decyzji odnośnie Wybrzeża Gdańsk. Gdybyśmy bowiem otrzymali podobną propozycję na początku grudnia 2005 roku, a więc w terminie przewidzianym w uchwale ZG PZM, zapewne skorzystalibyśmy z oferty. Wtedy bowiem inaczej wyglądałaby kadra zawodnicza Klubu Motorowego. Prawdopodobnie też władze Ostrowa Wielkopolskiego przeznaczyłyby już w tym roku bardziej znaczące środki na modernizację stadionu.

Pragniemy również zaznaczyć, że w przypadku gdyby władze polskiego żużla zdecydowały się na powiększenie Ekstraligi do dziesięciu zespołów Klub Motorowy Ostrów byłby gotowy do startów w krajowej elicie. Tylko bowiem wtedy istniałyby realne szanse na skuteczną walkę ostrowskiej drużyny o utrzymanie w gronie najlepszych.

Korzystając z okazji przypominamy, że celem Klubu Motorowego Ostrów w 2006 roku jest awans do Ekstraligi. Sukces pragniemy jednak osiągnąć podczas sportowej rywalizacji oraz na skutek przemyślanego i długofalowego działania. Nie możemy bowiem dopuścić do powtórki sytuacji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy nieprzygotowane od strony sportowej, finansowej i organizacyjnej awanse do krajowej elity kończyły się dla ostrowian nie tylko spadkiem do niższej ligi, ale także kilkuletnimi kryzysami ostrowskiego speedwaya.

Tym razem nie zamierzamy zadowolić się zwycięstwami w I lidze. Chcemy także wygrywać mecze z najlepszymi ekipami w kraju. Wierzymy, że już wkrótce będzie to możliwe.


Z poważaniem
Jan Łyczywek
Prezes Klubu Motorowego Ostrów


powrót
Ostrów Wielkopolski Informacje, ogłoszenia, firmy


• 06.06 - 9 kolejka:
Ostrów - Lublin 48:41

• 13.06 - 3 kolejka:
Łódź - Ostrów g. 16:00

• 20.06 - 10 kolejka:
Piła - Ostrów, g. ??:??


  Drużyna M P p
1. Łódź 7 13 +145
2. Piła 8 11 +29
3. Ostrów 7 9 +48
4. Lublin 8 9 +33
5. Rawicz 9 9 -39
6. Opole 6 6 -27
7. Kraków 6 4 -74
8. Krosno 7 2 -109
Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010

Fani

 
© ostrowskizuzel.pl
ARCHIWUM | REDAKCJA | REKLAMA