Żużel

Speedrower: Œwietny występ Ostrowianina
21.07.2003

Piotr Musieł

Znakomicie spisał się w V Mistrzostwach Świata Juniorów w Speedrowerze zawodnik Wirażu Ostrów Maciej Karasiński. Ostrowianin świetnie spisywał się w turniejach indywidualnych na torach w Rybniku i Częstochowie i trener kadry narodowej – Oskar Baldys – nominował go do startu w turnieju drużynowym.Maciej Karasiński wraz z kolegami wywalczył złoty medal Mistrzostw Świata.
W turnieju indywidualnym Karasiński zaczął swoje starty od piątkowego ćwierćfinału. Na torze w Rybniku zdobył on 14 punktów co dało mu 5 pozycję. Dzień później 18-letni zawodnik z Ostrowa na torze w Częstochowie osiągnął swój największy sukces sportowy. W małym półfinale Karasiński odniósł cztery zwycięstwa, a w ostatnim piątym swoim starcie miał defekt. W sumie zdobył 16 punktów i zajął drugie miejsce. Potem odbyły się dwa półfinału. W pierwszym z nich startował Karasiński. Ku zaskoczeniu wiele kibiców Karasiński okazał się najlepszy z polskich zawodników i w gronie 16 zawodników zajął drugie miejsce przegrywając tylko z Mike`m Morgansem z Anglii.
Doskonała postawa w zawodach indywidualnych sprawiła, że trener kadry narodowej juniorów Oskar Baldys powołał tego zawodnika do składu reprezentacji Polski na rozgrywany wieczorem finał Drużynowych Mistrzostw Świata.
Już od samego początku wiadomo było, że o złoty medal rywalizować będą zespoły Polski i Anglii. Po połowie zawodów (8 biegów) prowadziła Polska (26 punktów), przed Anglią (25 „oczek”). Po 12 biegach ma jednopunktowe prowadzenie wyszli Anglicy. W ostatnich 4 biegach „biało-czerwoni” zdobyli komplet 12 punktów i zwyciężyli w całych zawodach. W 3 biegach Karasiński odniósł dwa zwycięstwa i raz był trzeci. W sumie dało mu to 10 punktów.
Sumując sobotnie starty Macieja Karasińskiego w Częstochowie to startował on w 13 biegach z których wygrał aż 9.
W niedzielę odbył się finał zmagań indywidualnych. Niestety tego dnia Karasiński był kompletnie bez formy. Zmęczenie potężną ilością startów z poprzedniego dnia dało znać o sobie. Maciej Karasiński zgromadził 7 punktów i zajął ostatnią 16 pozycję.
W mistrzostwach startowało także troje innych naszych reprezentantów: Marek Matysiak, Damian Wojczyński oraz Piotr Tomczak. Dwóch pierwszych skończyło zawody na ćwierćfinałach, a 13-letni Tomczak odpadł w kwalifikacjach.
- Moim celem był awans do finału turnieju indywidualnego. To zadanie zostało spełnione. Szczerze mówiąc, to przed wyjazdem nie spodziewałem się startu w drużynie. Dziękuję Oskarowi Baldysowi za zaufanie jakim mnie obdarzył i cieszę się ze złotego medalu. Jest to mój największy sukces w karierze – powiedział po mistrzostwach Maciej Karasiński.
Złoty medal Mistrzostw Świata Karasińskiego w drużynie to także największy medal w historii ostrowskiego klubu. Rok temu Marcin Skowronek wywalczył w Mistrzostwach Europy srebrny i brązowy medal. W tym roku Skowronek startuje w barwach Szaweru Leszno i z tą drużyną wywalczył Puchar Europy Drużyn Klubowych. W Częstochowie rodowity ostrowianin został wicemistrzem świata w turnieju indywidualnym.
W dniach 1-3 sierpnia odbędą się w Manchesterze Mistrzostwa Świata Seniorów w Speedrowerze. Ostrowski klub będą reprezentować: Maciej Karasiński i Adam Leśnierowski.